chovatelská stanice borderteriérů

BARF

Od roku 2010 krmím holky syrovým masem a zeleninou. Téměř veškeré informace jsem získala na stránkách www.manwe.eu, kde je vše potřebné dopodrobna rozepsané. Na stránkách najdete i "kalkulačky", které vám do začátku pomůžou vypočítat kolik čeho kterému pejskovi máte odvážit. Vypočítanými hodnotami jsem se řídila asi dva měsíce, Basta byla tehdy štěně tak jsem chtěla mít jistotu správného množství a poměru surovin. Pak už jsem přestala přepočítávat, přestala jsem vážit a vše dávám "od oka". 

Na mase jsem už odchovala i štěňátka, a byl to nejpohodovější odchov. Hanelka porod zvládla na jedničku a fit byla mnohem dřív než u předchozích vrhů. Byla jsem zvyklá na to, že po porodu byla vždycky cca 3 dny taková nanicovatá a unavená, nechtěla se od štěňátek hnout a hned po vyčůrání valila zase domů. Po posledním porodu po pár hodinách absolvovala téměř normální venčení ... ! Mlíčka měla tolik, že když jsem se pokusila ve třech týdnech štěňátka začít přikrmovat, hned jí tvrdly cecíky plné nevypitého mlíka. Tak jsem s přikrmováním skončila a pozvolna jsem zase začala až v pátém týdnu. Nejdřív jen jednou denně, po nakojení, po dvou dnech dvakrát, pak třikrát, vždycky po nakojení. V šestém až sedmém týdnu, když už Hanelka měla mlíčka míň jim začala vyvrhovat snídani. Přizpůsobila jsem tomu skladbu jejího jídelníčku, protože poprvé jim naservírovala jen lehce rozkousané kuřecí křídlo, což není pro malá štěńátka zrovna to pravé ořechové ... takže k snídani dostávala to, čím jsem prcky přikrmovala. 

U štěňátek jsem začínala přikrmovat hrubomletým telecím, které jsem ještě přemlela najemno, aspoň prvních pár dní. Pak jsme přešli na hovězí, vepřové, drůbeží. Mimina ochutnaly taky lososa a moc jim chutnaly rybí piliny s jogurtem a tvarohem. K "snídani" většinou dostali tvaroh s jogurtem a žloutkem (nebo rybíma pilinama), k "obědu" masíčko s trochou zeleninky a k "večeři" rozmočené granule s trochou masa. Mezi těmito chody si ještě několikrát denně chodili cucnout mlíčka k Hanelce. 

Maso kupuju u Vetamixu a Falca, s kvalitou jsem spokojená. Zeleninku jednou za čas koupím normálně v obchodě, posekám a postrouhám v robotu, nacpu do krabiček a zmrazím. Z doplňků používám pivovarské kvasnice, mořské řasy, Microminerál a bylinky FitBarf Sensitive od Barona (banner na hlavní stránce), česnekové tablety Caress Pet Agree (pomáhají holkám odhánět parazity) a dál když je něco aktuálně potřeba. Plus samozřejmě syrové kosti. Nejčastěji kupuju buďto kuřecí skelety, nebo hovězí harfy. Ve Vetamixu se dají koupit syrové vepřové kosti (nebo i v Bille či jiných supermarketech - za pár korun), u Falca beru čas od času velké hovězí, holkám je sekerou rozsekám na půlky a mají zábavu na dlouhé měsíce. Než se jim podaří ven dostat veškerý morek a okousat z obrovských kloubů vše co jde, mají zoubky bílé jako perličky! Ještě nikdy nebylo potřeba jejich čištění doma nebo u veterináře.

S masíčkem jsem velice spokojená, a nejen já. Příprava zabere sice víc času než když jen nasypu granule do misky, ale zdaleka ne tolik, kolik jsem si původně myslela. A to krmím holky třikrát denně a ani trošku mě neobtěžuje jim do misek dát maso z krabičky v ledničce, k tomu trošku zeleniny z krabičky v ledničce, večer posypat nějakými doplňky a zalít vodou z rychlovarné konvice, která se mi mezitím ohřeje. Pak už to jen trochu zamíchám a hned podávám. Za pár vteřin jsou misečky vyleštěné dočista! ;)

Po mase mají holky krásnou srst, jsou hezky osvalené a takové živější. O bobcích ani nemluvím, to je nesrovnatelné. Když jsem letos skoro celý červenec s holkama někde cestovala a krmila je celou dobu granulemi, úplně jsem byla překvapená, kolik toho z nich leze ... 

Původně jsem masem začala krmit s tím, že ke granulím se můžu vrátit kdykoli. Teď už se nikam zpět vracet nechci. Granule jsou výborná věc když cestujeme a brát s sebou maso by bylo zbytečně složité. Občas se mi i stane, že zapomenu z mrazáku vytáhnout maso tak se granule taky hodí. Ale už bych se nechtěla vracet ke stálému krmení granulemi. Holky mě dnes a denně - třikrát denně - přesvědčují o tom, že právě takhle je to správně ... ;)

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode