chovatelská stanice borderteriérů

O plemeni

 

 Border teriér pravděpodobně dostal jméno podle oblasti Borderland na hranici Skotska a Anglie. Přesný původ plemene neznáme, avšak víme, že mezi Anglií a Skotskem žil téměř totožný pes už koncem 18. století.

  Upřímný, prostý border teriér se od původní formy plemene příliš neliší. Má dostatečně malé tělo, aby mohl následovat lišku do nejužší nory, ale zároveň dokáže běžet tak rychle, že stačí i jezdcům na koních.

  Nikdy nedosáhl na výstavách takové popularity jako jiní teriéři, proto zůstal věrný svému původnímu typu i účelu. I když v poslední době se obliba plemene a počet jedinců prudce zvyšuje.

  Odolná srst chrání tělo před nepříznivým počasím, dlouhé nohy a nezdolná energie mu umožňují věnovat se i nejnáročnějším činnostem. Protože je velmi přizpůsobivý, je i výborným rodiným psem. 

  Boder teriér má hluboký, úzký a sředně dlouhý trup. Žebra směřují dozadu, nemají být kulatá. Středně krátký nekupírovaný ocas je vysoko nasazen a směrem ke špičce se zužuje. Je nesen vesele, ne však vzhůru a nad hřbet. Končetiny jsou rovné s nepříliš těžkými kostmi. Tlapky jsou malé, ”kočičí”. 

  Hlava border teriéra připomíná hlavu vydry. Středně široká lebka má krátkou silnou tlamu. Malé uši ve tvaru písmene ”V” jsou překlopené dopředu a visí podél lící. Oči mají pronikavý výraz - ”jiskru”. Upřednostňuje se nůžkový skus, klešťový se toleruje. Výšku plemenný standard neuvádí. Psi by měli vážit mezi 5,9 - 7,1 kg, feny 5,1 - 6,4 kg, což bohužel dnes jaksi neplatí a bordery máme mnohem statnější.

  Border má tvrdou a hustou srst s hustou podsadou, která není obzvlášť náročná na údržbu. Podle kvality se trimuje jednou až třikrát ročně. Stará srst se ručně vyškube, aby mohla narůst nová. Vedle trimování postačí srst jednou týdně vykartáčovat. Srst bývá nejčastěji v barvách červená, pšeničná, šedá s tříslovou a modrá s tříslovou, nejlépe s černým čenichem a tmavýma očima. 

   Plemeno je vysoce inteligentní a chytré. Border je hravý, živý a aktivní. Na život se dívá zvesela. Není přecitlivělý a hned tak něco jej nezastraší. Je vytrvalý a houževnatý. Také je přítulný a rád prodlévá v rodinném kruhu. Život v kotci se pro něj nehodí. 

  Většina borderů dobře vychází s dětmi a často vyhledává jejich společnost. Vztah k ostatním psům je obvykle dost dobrý, i když teriér se v něm nezapře. Dobře se snáší i s domácími zvířaty, pokud s nimi vyrůstá odmalička. 

  Vzhledem ke své aktivní povaze se border teriér hodí zejména k loveckému využití nebo do sportovně založené rodiny, kde se pořád něco děje a kde mají dost času a chuti se borderovi věnovat.


  

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode